Vše o roubenkách / Rozvody v roubence

Rozvody v roubence

Voda, odpady, topení, elektro rozvody v roubence

Rozvody v roubenkách jsou srovnatelné materiálem i postupem jako ve zděným domě.
Roubenky se staví na základovou desku na hrubé betony. Na tento hrubý beton přijde minimálně 15cm polystyrénu a pak čisté betony cca 10cm. Tím nám vznikne 15cm instalačního prostoru kde se rozvody v roubece vedou. Při stavbě roubenky musíme vědět kde budou zásuvky a vypínače. Pak v těchto místech připravíme prostupy. Elektroinstalace v roubece se rozvede po zemi do místa zásuvky a pak připraveným prostupem se vyvede do potřebné výšky.
 
Topení je obdobné. Akorát trubky od topení se nevedou roubením, ale vyvedou se nad podlahu těsně vedle roubení.
 
Voda a odpady se z větší části vedou základem již v první fázi výstavby roubenky, základové desky. Pouze připojení například sprchového koutu se provede v oněch 15cm instalačního prostoru mezi betony.
 

Dřevo a akumulace tepla v roubence

Roubenky mají velice malou akumulační schopnost. Proto většinu tepla odráží roubení do místnosti a jen nepatrnou část ji roubení pojme. Když přestanete v roubence topit pak dřevo není schopno odevzdat naakumulované teplo do místnosti. Proto všem zákazníkům doporučujeme postavit vnitřní příčky v roubence cihelné, které tuto akumulační schopnost mají a mohou tak reagovat na změny topení. Pokud vyslyšíte naši radu a uděláte příčky zděné máte vyhráno a rozvody vody, odpadů a elektriky do patra bude hračka.
 
Skladba stropu "podlahy" podkroví roubenky je obdobná. Je zde pohledová vrstva, která nám dělá pohledový strop roubenky. Pak je zde tepelná izolace, která má zároveň funkci kročejové izolace roubenky. A pak je zde nášlapná vrstva "prken, plovoucí podlahy, lina…." tedy nám také vznikne prostor pro rozvody instalací vrchního patra roubenky.
 

Jak s roubenkou v zimě?

Roubenky se staví hlavně pro rekreaci. Na chalupu budete jezdit možná na víkendy možná ani to ne. A teď nastal problém. Co s roubenkou v zimě. Jsou zde rozvody vody, odpady, bojlér a nebo dokonce topení radiátory. Všechny tyto prvky obsahují vodu a pokud se nebude v roubence topit tak nám hrozí, že nám voda zmrzne a trubky popraskají.
Jsou dvě možnosti buď vodu vypustíme pokaždé když budeme roubenku opouštět nebo budeme muset celou zimu v roubence topit minimálně na 10°C.
Pokud se rozhodnete pro vypouštění vody na zimu v roubece pak je nutné již při výrobě základové desky udělat vypouštěcí šachtu. Tato šachta bude nejníže položené vedení vody kde bude vypouštěcí ventil a odpadní trubka tak abychom vodu snadno ze systému vypustili.
Jestliže budeme roubenku vytápět pak je vhodný elektrokotel ovládaný na dálku přes GSM bránu (ovládaný přes telefon) Tento kotel nám dává informace o aktuální teplotě v chalupě a stavu topení. Dále se dá ta tuto GSM bránu připojit zabezpečovací zařízení které Vás bude informovat o případném narušení.
Elektro kotel se dá na dálku zapnout a tím si roubenku na dálku vytopit na požadovanou teplotu dříve než tam přijedete.

Zeptejte se nás
Položky označené * jsou povinné.
Vaše jméno:
* Váš e-mail:
* Váš dotaz:
Antispamová ochrana